Historii je třeba neustále připomínat, abychom se z jejích chyb mohli poučit. Proto se žáci osmých a devátých tříd 22. února brzy ráno vydali na neveselou, ale velice důležitou exkurzi do koncentračních táborů Auschwitz (Osvětim) a Birkenau (Březinka).

Před devátou hodinou si nás vyzvedli naši průvodci, kteří nás provedli celým areálem tábora Auschwitz. Seznámili nás s účelem všech budov, řekli nám, kolik lidí žilo v jednom bloku, jak vypadal jejich den, co se s nimi všechno dělo a jak s nimi bylo zacházeno. Zvláště z dochovaných osobních věcí, jako jsou třeba boty, kufry, vlasy nebo hrnky, které zde byly pro každého tím nejcennějším majetkem, běhal mráz po zádech. Poté jsme se přesunuli do Birkenau, jenž byl opravdovým táborem smrti.

Po obědové pauze v obci Osvětim jsme se vydali na cestu domů. Obě cesty ubíhaly bez komplikací, a tak jsme byly poměrně brzy doma.  

Připomínka a návštěva místa, kde se odehrávaly jedny z největších hrůz 20. století v nás zanechala opravdu silný emoční prožitek.