Ve středu 30. listopadu navštívily třídy 2.A a 5.A Skanzen Strážnice, kde se žáci seznámili s adventními tradicemi a dozvěděli se, jak slavili Vánoce naši předkové.

Za Vánocemi jsme postupovali chronologicky, nejdříve nás na cestě tedy čekal Mikuláš s čerty a andělem. Někteří se přiznali, že občas zlobí, a za upřímnost dostali od Mikuláše pochvalu a perníčky. Pokračovali jsme kolem sv. Lucie až ke třem králům. Po cestě nás ale čekalo několik zastávek, kde jsme se například dozvěděli, jak se dělají a chutnají vánoční oplatky, sádlové cukroví či čerti z kynutého těsta. Seznámili jsme se také s předvánočními přípravami, které zahrnují úklid či draní peří. Viděli jsme, jak žili lidé před sto lety, jak zdobili stromeček a jaké dárky pod ním nacházeli, a připomněli jsme si také zvyky, které dodržujeme i dnes – např. rozkrajování jablíčka nebo lití olova. Naučili jsme se novou koledu a tři králové nás dovedli do dílny, kde jsme si nazdobili perníčky a vyrobili papírový stromeček.

Na závěr jsme se ještě vyfotili u betléma, pohladili ovečky a plni dojmů se vraceli domů.