eTwinning

eTwinning je komunita evropských škol, do níž patříme samozřejmě i my. A to již více než 10 let!

Během našeho aktivního zapojení se do této komunity jsme na naší škole zrealizovali desítky projektů, během nichž jsme poznali mnoho dětí a učitelů z nejrůznějších koutů Evropy. Projekty byly zaměřené nejen na výuku cizích jazyků, ale také na rozvoj čtenářské gramotnosti, bádání v oblasti přírodních věd či na aktivity spojené s uměním a hudbou.

Naše škola je držitelem mnoha Certifikátů kvality, jak na národní, tak mezinárodní úrovní. Některé naše projekty získaly také Národní ceny eTwinning a v neposlední řadě jsme byli také oceněni Evropskou jazykovou cenou label.

Pro roky 2020 a 2021 jsme držiteli certifikátu eTwinningová škola!

https://www.zs-nadrazni.cz/certifikat-etwinningova-skola

Co je to vlastně eTwinning?

Spolupráce může probíhat na několika úrovních: mezi učiteli, skupinami učitelů, knihovníky, řediteli, žáky či celými třídami. eTwinning je příležitostí pro všechny mladé Evropany, kteří se mohou během studia účastnit vzdělávacího projektu s partnery z dalších evropských zemí. 

Ve školním roce 2019/2020 jsme zapojeni do tří projektů.
Projekt se zaměřením na výuku a komunikaci v německém jazyce s názvem Auge in Auge realizují žáci 9. ročníku.

Projekt Schoolovision je inspirovaný světoznámou hudební soutěží Eurovision Song Contest. V letošním roce již probíhá jeho 12.ročník a naše škola se jej účastní potřetí.  Žáci 1.stupně navštěvující sborový zpět tak pilně nacvičují písničku, která bude soutěžit s ostatními videoklipy z dvaceti osmi zúčastněných zemí.

Bližší informace k letošním projektům naleznete v záložkách výše.

Sprung ins Deutsch

Projekt realizují žáci 7. ročníku, partnery jsou nám opět italští žáci z hudební konzervatoře v Adrii. Spolupráce s touto italskou školou je již osvědčená a vždy velmi vydařená.

Sprung ins Deutsch znamená Skok do němčiny, a tak se společně vrhneme na učení se, které bude jistě díky projektové spolupráci smysluplnější a více propojené s praxí a reálným kontaktem s někým, pro koho je němčina také cizím jazykem.

Články o projektu

Vánoční pozdravy zahájily nový projekt

Auge in Auge

Od ledna naskočili žáci 9. ročníku opět v rámci výuky německého jazyka na „eTwinnigovou palubu“. V projektu nazvaném Auge in Auge (Z očí do očí) se budou v rámci online videokonferencí setkávat s žáky z italské školy. Témata jednotlivých videokonferencí budou založena na tematickém plánu výuky. V rámci projektových prací připravujeme prezentace, diskutujeme, hlasujeme v anketě, zjišťujeme informace o partnerské škole a týmu apod. Všechny údaje a znalosti potom zúročíme poslední lednový týden, kdy se poprvé s našimi virtuálními spolužáky setkáme online.

Sledujte web projektu:  https://sites.google.com/zs-nadrazni.cz/augeinauge/.

Články od projektu:

Z očí do očí s italskými žáky (20.1.21020)

První online hodina s italskými žáky (30.1.2020)

Online výuka s italskými žáky (28.4.2020)

 „Z očí do očí“ jsme si vyprávěli o našich idolech (9.6.2020)

 

Literatúra v audio-video forme

Cílem projektu je spolupráce mezi žáky ZŠ Nádražní a Gymnázia Rožumberok (SK) zaměřená na vytvoření “audiopovídky”, při jejíž realizaci by žáci lépe poznali slovenskou a českou literaturu, využívali dostupné prostředky ICT, rozvíjeli svoje dovednosti ve využívání moderních technologií, učili se týmové práci, spolupráci a zodpovědnosti při plnění úkolů. Při výměně zkušeností a výsledků práce mezi partnerskými školami žáci rozvíjejí své komunikační kompetence.

Úkolem žáků v tomto projektu je vybraná literární díla nahrát v audio formě s případným video doprovodem. Každá škola zvolila dvě díla, přičemž jedno namluví sama ve svém jazyce, druhé bude sestříháno, čímž vznikne česko-slovenské dílo.

Jako zástupce české literatury jsme vybrali pohádku Jana Wericha Lakomá Barka a pro společnou tvorbu povídku Sraz naší třídy z Nových povídek od Zdeňka Svěráka. Pro překlad do češtiny jsme od kolegů ze Slovenska obdrželi text pohádky Myšacia bundička, jejímž autorem je Pavol Dobšinský.

Naši žáci se pro česká díla rozdělili do dvou skupin. Skupina pracující na Werichově textu má svou část již hotovou, „Svěrákova skupina“ pilně pracuje na přípravách. Společně se pak vrhneme na slovenský text. A aby si žáci udělali „náskok“, připravili si česko-slovenské slovníčky, do nichž si každý zařadil ta slovenská slova, která nezná.

Výstupy naleznete zde: https://twinspace.etwinning.net/96622/pages/page/742931 

Hudba nás spája

Cílem projektu bylo navázat kontakty s dětmi z jiné země prostřednictvím hudby a poznáním jejich tradicí.  Projekt spočíval v nahrání videa, ve kterém žáci nazpívali vánoční koledu v rodném jazyku. Text koledy děti napsaly a tematicky dokreslily, a tak vznikla  vánoční přáníčka. Nahrané video bylo sdíleno přes Twinspace a přání bylo odesláno prostřednictvím pošty partnerské škole do LADOMÍROVEJ na Slovensko.

 

 

Schoolovision 2020

 

I letos se naši mladší žáci už potřetí zapojí do nejdéle trvající evropské soutěže Schoolovision 2O2O pro žáky do 12 let, která je pořádána od roku 2OO9 v rámci projektů Etwinning a je obdobou soutěže EUROVISION. Slavíme již 12.ročník spolu  se 31 zeměmi Evropy. Každý rok má vybraná škola z jednotlivých evropských zemí za úkol nahrát libovolnou písničku a natočit k ní videoklip. Rozhodli jsme se v tomto roce vyrukovat s vlastní písní s názvem Květinová ve spolupráci s HTV Hustopeče, ale více nechceme prozrazovat. Pro děti to bude znamenat spoustu příprav a zkoušení, ale také zábavy a radosti ze zpěvu  a očekávání, jak to vlastně dopadne. Závěrečná online konference se uskuteční 15.5., kde bude probíhat hlasování o nejlepší píseň.

https://schoolovision2020.blogspot.com/

 

Kreative Praxis mit DeutschWortWolken

Doslovný překlad názvu našeho projektu je „Kreativní praxe s německými slovními mraky“. Žáci budou tvořit slovní mraky z německých slov, k nim plnit různé úkoly, jež jim zadají partneři z jiný škol. Těmi jsou Slováci, Poláci, Italové a ještě jedna škola z ČR, z Ostravy

Cílem naší spolupráce je procvičit německý jazyk v praxi, rozšířit si slovní zásobu, dovednosti s ICT a také se při hodinách německého jazyka více bavit a tím se také motivovat pro jeho výuku. Všechny aktivity jsou založeny na výstupech ŠVP, respektive na našem ročním tematickém plánu.

Výstupy naleznete zde: https://twinspace.etwinning.net/72346

Článek o projektu je dostupný zde: https://www.zs-nadrazni.cz/nemecky-jazyk-mezinarodne-a-kreativne/

 

Schoolovision 2019

 

Projekt Schoolovision je inspirovaný světoznámou hudební soutěží Eurovision Song Contest. V letošním roce již probíhá jeho 11.ročník a naše škola se jej účastní podruhé jediný zástupce za Českou republiku.

Žáci ze 2.A a že školního sboru si pro letošní kolo vybrali píseň s názvem Abeceda.

Vyvrcholení soutěže probíhá vždy v květnu, kdy budou ostatní zúčastněné země hlasovat pro podle nich nejpovedenější hudební a filmové zpracování videoklipu. Výsledky si potom sdělí během společné videokonference, kdy proběhne i vyhlášení vítězů.

Webové stránky projektu: http://schoolovision2019.blogspot.cz/

 

Naše soutěžní video: 

 

 

Schoolovision 2018

Projekt Schoolovision je inspirovaný světoznámou hudební soutěží Eurovision Song Contest. V letošním roce již probíhá jeho 10.ročník a naše škola dostala nabídku, aby se tohoto desátého výročí zúčastnila jako projektový partner a jediný zástupce za Českou republiku.

Žáci 1.stupně navštěvující sborový zpět tak pilně nacvičují písničku Tři čuníci od J. Nohavici, která bude soutěžit s ostatními videoklipy z dvaceti osmi zúčastněných zemí.

Vyvrcholení soutěže proběhne v květnu, kdy budou ostatní zúčastněné země hlasovat pro podle nich nejpovedenější hudební a filmové zpracování videoklipu.

Webové stránky projektu: http://schoolovision2018.blogspot.cz/  

Naše soutěžní video

Články o projektu

Děti z Nádražky zpívají za Česko – Z redakce Hustopečské televize

Schoolovision 2018 vrchol se blíží

Závěrečná videokonference projektu a vyhlášení výsledků

Videoukázka konference zde

 

 

Reise mit! Cestuj s námi!

Jedná se o projekt mezi žáky devátých tříd z naší a slovenské školy z Modry, během kterého žáci společně procestují německy mluvící země. Týmy si vzájemně budou zadávat indicie k zajímavým místům,  která budou na postupně objevovat a zaznamenávat na společnou mapu. Ke každému místu vznikne pak on-line nástěnka – průvodce.  Finálním výstupem je tedy interaktivní mapa německy mluvících zemí.

Sledovat naši cestu můžete na webu – TwinSpace našeho projektu.

Aktivity projektu:

  • Nejprve se vzájemně poznáme prostřednictvím aktivity zvané „mysteryhangout“. Poté žáci v mezinárodních týmech natočí rozhovory, pomocí kterých žáci obou týmů blíže seznámí.
  • Hlavní aktivitou je ale tvorba již zmíněné interaktivní mapy německy mluvících zemí. Součástí projektu budou doprovodné aktivity spjaté se svátky v našich zemích a pod.
  • Na závěr vytvoříme souhrnný kvíz na téma reálie německy mluvících zemí.

Jak se nám dařilo během mysteryhangoutu?

Videorozhovory se většině žáků moc povedly

Tato aktivita je však z důvodu ochrany údajů neveřejná, to znamená, že videa mohou vidět pouze členové projektu.

Online mapa navštívených míst

Na aktivitě začínáme pracovat v lednu 2018.

Stali jsme se eTwinningovou školou

https://www.zs-nadrazni.cz/certifikat-etwinningova-skola

Malí koledníci

Letos na Vánoce se rozhodl tým z 1.A udělat si svátky ještě krásnějšímí a kouzelnějšími. Navázali spolupráci se slovenskou základní školou v obci  Šuńava, která se nachází v malebné krajině pod Vysokými Tatrami.

Cílem bylo, aby si naši prvňáci našli kamarády v krajině, která byla kdysi společná pro oba národy, vyměnili si vánoční obrázky, přání a nazpívali vánoční koledy. Děti poznaly, že slovenský jazyk  je velmi podobný. Už jen samotné slovo VÁNOCE – VIANOCE mluví za vše.

„Měli jsme obrovské zážitky, i když jsme si viděli jen ze stránek TwinSpace, ale bylo obrovsky roztomilé a dojemné.“

Webová stránka projektu

Projekt žáci ukázali také panence Dominice, která v rámci oslav programu Erasmus+ putuje po českých školách a seznamuje se nejen s eTwinningovými projekty. Článek Návštěva panenky Dominiky v naší škole.

2016/2017

Deutsch mit eTwinning

V tomto projektu rozvíjí žáci 8.ročníku především své komunikativní dovednosti v německém jazyce. Se svými partnery z Francie komunikují prostředinicvím informačních technologií, navštěvují virtuální třídu, kde mimo jiného diskutují a plní úkoly vycházející z osnov učiva předmětu Německý jazyk.
Virutální třída Twinspace zde.

Butterflies Across Europe 2016

Projekt, jehož partneři jsou téměř ze všech evropských zemí, je založen na tvorbě a rozesílání papírových motýlků klasickou poštou. Motýlci vždy ponesou charakteristické znaky země, odkud jsou odesílány, jména dětí, jejich zájmy apod. Cílem je se seznámit se zeměmi Evropy a jejich kulturou.

Výstupy a fotografie naleznete na projektovém prostředí zvaném Twinspace.

Water

This project is focus on water around us for students 13 – 17 years. The pupils will develop their knowledge about water, kind of water, saving water and they will make a easy experiment about hardness water. They will improve in foreign languages, social communication and cooperation. The pupils will use different ICT tools.

Pozdrav – eTwinning regards

Twinspace zdeZadání projektu zde.

eTwinning Live – plán projektu

Koláž zde.

2015/2016

We are Slavs

TwinSpace

Články o činnostech v našem projektu

Jsme Slované

Slovanská mytologie

2014/2015

Look at book

Webové stránky:

http://lookatbook-etwinning.blogspot.cz/

TwinSpace

Články o našem projektu:

Italové, Řekové, Estonic, Poláci – naši virtuální spolužáci

Hustopečské listy – 11/2014

Louskáček

Kniha v historii

Noc s Andersenem

eTwinning slaví 10 let

Wimpy Kid nebo-li Malý poseroutka

————————————-

2013/2014

Detektivové v domácnosti

TwinSpace: Tančící rozinky

————————————-

2012/2013

An Apple (3.A)

Deník projektu

Velkonočné vajíčko (3.A)

Deník projektu

————————————-

2011/2012

Dílna proměn, kouzel a čar krále Moudroslava (2.A)

Deník projektu

————————————-

2010/2011

Naša cesta za kraľom Mudroslavom (1.A)

TwinBlog

————————————-

Nature in danger (9.B)

TwinBlog

————————————-

Eurodance 2011 (1.-8.ročník)

————————————-

2009/2010

Hvězdy okolo nás (4.A)

TwinSpace

TwinBlog

————————————-

Eurodance 2010 (4.A)

Let´s talk about us (5.A)

TwinSpace

————————————-

2008/2009

Learn interactive to be good and active (5.A)
Blog projektu
TwinSpace – Virtuální třída
Twinblog – Náš deník

Záhady skřítka Ítvinka (3.A)
Stránky projektu
TwinSpace – Virtuální třída

————————————-

2007/2008

Meine alte Kommode
TwinSpace – Virtuální třída

————————————-

2006/2007

5 Länder – 5 Storys

Blog projektu
TwinSpace – Virtuální třída

Our school

TwinSpace – Virtuální třída

Was sagen die Sagen von unserer Region
Stránky projektu